Amerika'da yaşama  fırsatını yakalamak, ister misiniz?

Bize 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz...

Adınız
Soyadınız
E-posta adresiniz (opsiyonel)
Telefon Numaranız
Gönder
Green Card Nedir?
Hiç düşündünüz mü, Amerika'yı dünyanın süper gücü yapan nedir?
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), bulundukları koşullardan daha iyisini arayan ve maceradan korkmayan Avrupalıların, 1492 yılında keşfedilen yeni kıtaya göç etmesi ile kurulan bir devlettir.
Amerika Birleşik Devletleri idaresine Göçmen Bürosu ülkenin nüfusundaki çeşitliliği korumak ve mümkün olduğu ölçülerde arttırmak üzere, 1990 yılından beri, her yıl dünyanın bir çok farklı ülkesinden göçmen vatandaş kabul etmektedir. Genelde Green Card Çekilişi olarak da bilinen bu uygulama ile her yıl yaklaşık olarak 55,000 yabancı ilke vatandaşına Green Card verilmektedir (uygulamanın orjinal adı Diversity Visa Program, yani Çeşitlilik Vize Programıdır).
Bu yılki çekilişte kazananlardan birisi siz neden olmayasınız?
Çekilişi kazanan başvurulara ABD'de sürekli oturma izni yerine geçen Green Card verilir. Green Card almanız, mevcut Türkiye vtandaşlığınızı kesinlikle etkilemez. Green Card kazanmanız durumunda Türkiye vatandaşlığınız devam ederken, Green Card'ın sağladığı birçok haktan ve avantajdan da daydalanma hakkınız olur.  Örneğin, Green Card aldıktan 5 yıl sonra dilerseniz Amerikan vatandaşlığına başvurabilir ve tam vatandaşlık alabilirsiniz.
Green Card, hayatınızı nasıl etkiler?
Green Card başvurusu için iş deneyimine gerek yoktur
Lise veya dengi okul mezunu olmanız başvurmanız için yeterlidir. Diğer vize programlarından farklı olarak Green Card başvurusu sırasında gerekli koşulları sağlayan tüm başvuruların kazanma şansı eşittir.
Başvurular arasından 55,000 civarında talihlinin seçildiği çekilş şonrasında sonuçlar Göçmenlikk Bürosuna ait sistem üzerinden katılımcılara duyurulur.
Green Card'ın size sunacağı avantajlar
Green Card talihlilerinin kendileri ABD'de ömür boyu oturma ve çalışma hakkına sahip oldukları gibi, eşleri ve 21 yaşının altındaki tüm bekar çocukları da bu hakların hepsine direk olarak sahip olmaktadır.,
Green Card sahibi olduğunuzda, ABD'de seçme seçilme hakkı dışında tüm haklara sahip olursunuz.
Green Card sahipleri, ABD'de kendi şirketlerini kurma hakkı vardır.
Green Card talihlileri, Amerika'daki devlet ve özel okullardan devlet yardımı ya da burs alarak eğitim alabilirler (başvurular çok kolaydır ve kabul yüzdesi çok yüksektir).
Green Card sahiplerinin kendi ve aile fertleri Amerikan hükümetinin sağladığı burs ve kredilerden rahatlıkla faydalanabilirler.
Green Card sahipleri tüm eyaletlerde ABD kimlik kartı, sürücü belgesi, sosyal güvenlik numarası ve kartı alma hakkı mevcuttur.
Öğrenciler için önemli avantajlar
ABD'deki Üniversite ücretleri yerli ve yabancılar için farklıdır. Green Card sahipleri de yerli ücret tarifesinden ödeme yapacaklardır. Yerli öğrenciler %80'e varan indirimlerle okumaktadır. Örnek vermek gerekirse, güel bir üniversitenin yıllık ücreti yerli öğrenciler için 20,000 Dolar iken, yabancı öğrenciler için bu tutat 100,000 Doları bulmaktadır. Ayrıca, bu indirimlere ek olarak, Green Card avantajlarından faydalanan öğrencilerin Amerikan hükümetinin sağlayacağı burs ve kredilerden faydalanması da mümkün olacaktır. Eğitim gördüğünüz sürece Green Card'ınız sayesinde ayrıca sorunsuz olarak bir iş edinebileceksiniz.
Green Card almanın başka yolları var mıdır?
Green Card almak için en kolay, hızlı ve güvenilir yol her yıl düzenlenen çekilişe katılmaktır. Her ne kadar bu yolun bir çekiliş olması şans faktörünün rol oynayacağını düşündürse de, her yıl kazanan Türkiye vatandaşlarının sayısı ve verilen tüm Green Card'lara oranı, çekiliş yolunun olma olasılığının hiç de az olmadığını gösterir.
Green Card almak için Diversity Visa (çekiliş) dışında bazı yollar vardır:
Amerika Birleşik Devletlerinde $1.000.000 (1 milyon Dolar) tutarında yatırım yapmak, en az 5 Amerikan vatandaşına istihdam sağlamak ve Amerikan Devletinin koyduğu birçok şartı sağlamak.
Amerika Birleşik Devlerlerinde doktora eğitimi yapmak. Ancak bu yolu kullanmak için doktoranızı tamamlamış olmanız ve doktora sonrası en az 2 yıl sürecek ve 10,000 Dolar civarında tutacak resmi işlemleri gerçekleştirmeniz gerekecektir.
Amerika Birleşik Devletlerinde bir iş bulmanız ve iş vereninizin size sponsor olmaya razı olması. Ancak, Green Card'ınız ya da vatandaşlığınız olmadan Amerika'da iş bulmak ihtimali çok ama çok düşüktür. Bulduğunuz taktirde, bu şirketin sizin Green Card başvurunuza sponsor olması hem şirkete, hem de size büyük finansal yük getirecektir ve bu 6-7 yıla yaklaşan bir süreç olacaktır.
Green Card çekilişi
Green Card aslında bireylere hayatları boyunca şartsız veya koşulsuz oturma ve çalışma izni veren bir statüdür. Green Card almanın birçok yolu mevcuttur. Ancak en kolay, hızlı ve güvenli yolu Amerikan Hükümeti tarafından sürdürülmekte olan, ve Amerikan halkının çeşitliliğini korumayı ve arttırmayı amaçlayan Diversity Visa Programıdır (Green Card çekilişi).