Amerika'da yaşama  fırsatını yakalamak, ister misiniz?

Bize 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz...

Adınız
Soyadınız
E-posta adresiniz (opsiyonel)
Telefon Numaranız
Gönder
Sıklıkla Sorulan Sorular

Amerika'da göçmenlik ve vize konusunda 14 yıllık deneyim ile...

 Başvuru süresi içerisinde yalnızca bir defa mı başvuruda bulunabiliyorum ?
Evet. Her sene bir kez gerçekleşen çekilişe sadece bir kez başvuruda bulunabiliyorsunuz. Birden fazla başvuruda bulunan kişiler otomatikman diskalifiye edilirler. Bu başvuruyu kendiniz yapabilir ya da başka birisi sizin adınıza yapabilir.
Katılım için bir yaş veya eğitim sınırı var mı ?
Yaş sınırı yoktur ama en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer lise mezunu değilseniz o zaman son 5 yıl içinde 2 sene eğitim veya tecrübe isteyen bir iş dalında, en az 2 senelik bir iş deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Bunu belgelemek şart koşulmuştur.
Green Card aileme neler sağlayacak ?
Eğer kazanırsanız sadece siz değil, eşiniz ve evli olmayan 21 yaşın altında ki çocuklarınızda kendi Green Card'larını alma şansına sahip olacaktır. Yani hem kendiniz hem de eşinizin başvurması dahilinde şansınızı ikiye katlamış olacaksınız. Böylece çocuklarınız Amerikan Hükümeti'nin verdiği eğitim burslarından yararlanabilir, kredi alabilir, eğitim harcamalarında % 80'e varan indirimlerden yararlanabilir.
Kazandıktan sonra evlenirsem veya çocuğum olursa ne olur ?
Kazandığınız andan itibaren 6 aylık bir geçiş süresi olacak bu 6 ay içinde evlenir ya da çocuk sahibi olursanız haklarınızdan eşiniz ve çocuklarınız da yararlanabilecektir. Sadece Amerikan Hükümeti' ne bunu bildirmeniz ve ek bir işlem yaptırmanız yeterli olacaktır. Fakat Green Card'ınız garantilendikten sonra evlenir ve çocuğunuz olursa onların Amerika' da yaşama hakkını alabilmeleri için 3 yıldan 4 yıla kadar beklemeleri gerekecektir.
Green Card kazanabilmenin başka yolları var mı ?
Hayır. Tabi eğer yatırım yapmak için 1 milyon dolarınız ya da orada hali hazırda yakın bir akrabanız veya işvereniniz yoksa. Ayrıca işvereninizin sizi işe alması halinde başka bir Amerikan vatandaşının hakkı yenilmediğini de ispatlamanız gerekmektedir ki bu çok pahalıya mal olan bir işlem gerektirir. Kısacası Amerika ' da yaşayan bir yakınınız veya işveren bir tanıdığınız yoksa çekilişe katılmadan Green Card alma olasılığınız yoktur.
Amerikan Vatandaşlığı'na geçme hakkı kazanırsam Türk vatandaşlığından vazgeçmek zorunda mıyım ?
Kesinlikle hayır. Green Card aldığınızda 5 yıl süresince dilediğiniz gibi çalışıp, oturma hakkına sahip olacaksınız. Bu süreç sonunda Amerikan vatandaşlığına geçme hakkınız doğacak. Türk vatandaşlığınız da eskisi gibi devam edecektir yani hem Türk vatandaşı, hem de Amerikan vatandaşı olabilirisiniz.
Kazananlar nasıl seçiliyor ?
Bütün dünyadan katılan başvurular bilgisayar programı aracılığıyla tamamen tesadüfi bir şekilde seçilmektedir. Her katılımcının şansı eşittir. Bu bir çekiliştir, size de çıkabilir. Çekiliş, Kentucky Counselor Center'da gerçekleşir. Kazandığınız takdirde Amerikan Hükümeti tarafından kazandığınıza dair bir mektup normal posta yoluyla tarafınıza ulaştırılacaktır.
Başvuru süresince ve sonrasında işlemleri nasıl takip edeceğim ?
Fotoğraflarınız ve evraklarınız sağlıklı bir şekilde bize ulaştığında ve bilgileriniz tarafımızca ABD Göçmenlik Dairesi'ne sağlıklı bir şekilde ulaştırıldığında, size hem telefon hem de posta aracılığıyla işleminizin hatasız bir şekilde tamamlandığını bildireceğiz.
Kazanma şansım nedir ?
Katılımcıların kazanma yüzdesi o sene katılanların sayısına göre değişmektedir. Genelde her 20 başvurudan 1'i kazanmaktadır. Bu sene birçok ülkenin adaylığını iptal edilmesiyle Türkiye'den aday olma şansı daha da yükselmiştir. Örneğin 2010 senesinde Türkiye'den 2.826 kişi Green Card alma hakkına sahip olmuştur. Diğer ülkeler Türkiye'nin çok gerisinde kalmıştır. Bu sene de Türkiye'nin şansının çok yüksek olması beklenmektedir.